Races

Twilights Series

The Wednesday Twilight series is a combined series held with the Royal Yacht Club of Victoria (RYCV). Held every Wednesday evening during daylight saving, there are two series - pre and post Christmas with a combined winner. A very popular series which has 3 divisions plus a 'one design' class of Diamonds and S80s.

On Thursday evenings, there will be a more casual pursuit style twilight race following a successful trial last summer.

A great way to break up the working week and enjoy the company of fellow sailors back at the club BBQ after the race.

Race Documentation 2015/2016

 

Wednesday Series

Thursday Series

Notice of Race

 

Notice of Race

Sailing Instructions

Sailing Instructions Ver 1.4

Courses  Sailing Instructions

Race Entry

Enter Here

Enter Here

Entry List

Div ABCD  S80 / Diamonds

View Here

Start Sheet/Results

View Here

View Here

Notice to Competitors

N/A

N/A

 

Past Winners

Year   Twilight Performance Twilight AMS
  Division Yacht Skipper Yacht Skipper
2013 Div A        
  Div B        
  Div C        
  S80        
2012 Div A        
  Div B        
  Div C        
  S80        
2011 Div A Ikon B McCracken    
  Div B Sea Lion II R Magor    
  Div C Pure Logic T Hooper    
2010 Div A Ikon B McCracken    
  Div B Esprit C Jackson/M Williamsz    
  Div C Knot A Clew R Gregson    
2009 Div A Airframe S Dickins/I Robertson    
  Div B Rocket Science J Walshe    
2008   Orlan P Edwards Hot Chocolat B Green
2007   Snowbird R Tanner Orlan P Edwards
2006   Merlion E Mackevicius Plantronics Duo Pro W Feore
2005   Madrigal N Foa    
2004   Uncle Fester S & M Dickins    
2003   Garisenda J Savage    
2002   Vitamin C D Stanley    
2001   Turbo W Feore    
2000   Sea Lion E Mackevicius    
1999   Gentoo L McDougall    
1998   Aquatint G Van Mannen    
1997   Pagen J Pilgrim    
1996   Sagitta J Savage    
1995   Vitamin C D Stanley    
1994   Widgeon J Bish    
1993   Widgeon J Bish    
1992          
1991   Private Eyes T Dutton    
1990   INXS D Hellier/R Goodman    
1989   North Encounter R Buck    
1988   Fantasea W Feore    
1987   Widgeon J Bish    
1986   Widgeon J Bish    
1985   Sirocco H Van Meurs    
1984 Div 1 Imschallah B Pratt    
  Div 2 Juno M Preston    
1983   Erica L Erickson    
1982   Delta Lady P Taig    
1981   Great Scoot B Fitzgibbon    
1980   Vahine G Mullenger    
1979   Vahine G Mullenger    
1978   Vahine G Mullenger    
1977          
1976   Triton D'or J Wright    
1975   Erika B Cherry    
1974   Vahine A Fitzgibbon    
1973   Elsinore L Erickson    
Join the Newsletter